True TRCB-82-84-HC
True TRCB-82-84-HC image 0
True TRCB-82-84-HC, 84" 4 Drawer Refrigerated Chef Base Refrigerator
Free Shipping
True TRCB-82-84-HC Overview
Refrigerated chef bases are made to maximize productivity by keeping your cooking materials at optimal temperatures and storing them in an easy-to-reach place, rather than using a bulky refrigerator. The True TRCB-82-84-HC fulfills this guideline and does even more for your investment. Four sturdy, stainless steel drawers, equipped with 12” long recessed handle, support a wide variety of incremental pan size configurations with an adjustable, full length divider bar on the right drawers and two divider bars on the left drawers to customize how you want to use it efficiently. The left drawers of the True TRCB-82-84-HC accommodate three 12"L x 20"W x 4"D (305 mm x 508 mm x 102 mm) full size food pans, while the right drawers accommodate two (sold separately).
Features & Benefits:
  • NSF/ANSI Standard 7 compliant for open food product.
  • All stainless steel front, top and sides. Corrosion resistant GalFan coated steel back.
  • Attractive, white aluminum interior liner. Stainless steel floor with coved corners.
  • Left drawer accommodates three (3) and right drawer accommodates two (2) full size 12"L x 20"W x 4"D (305 mm x 508 mm x 102 mm) food pans (sold separately).