Robot Coupe CL50EULTRA
Robot Coupe CL50EULTRA, 1 1/2 HP Continuous Feed Food Processor, 1,100 Lbs/Hr, 120v
Free Shipping
Add Upgraded Warranty Coverage from CPS Warranty Logo
Choose an Upgraded Warranty
Original Warranty Only.
Recommended for this item
Robot Coupe LP3DISC
Robot Coupe LP3DISC, 3-Disc Package
Robot Coupe LP5DISC
Robot Coupe LP5DISC, 5-Disc Package
Robot Coupe 28110W
Robot Coupe 28110W, 5 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28111W
Robot Coupe 28111W, 8 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28112W
Robot Coupe 28112W, 10 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28197W
Robot Coupe 28197W, 12 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28181W
Robot Coupe 28181W, 14 mm x 14 mm x 10 mm Mozzarella Dicing Kit
Robot Coupe 28179W
Robot Coupe 28179W, 14 mm x 14 mm x 10 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28113W
Robot Coupe 28113W, 14 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28114W
Robot Coupe 28114W, 20 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28115W
Robot Coupe 28115W, 25 mm Dicing Kit
Robot Coupe 28180W
Robot Coupe 28180W, 50 mm x 70 mm x 25 mm Lettuce Dicing Kit
Robot Coupe 28134W
Robot Coupe 28134W, 8 mm French Fry Dicing Kit
Robot Coupe 28135W
Robot Coupe 28135W, 10 mm French Fry Dicing Kit
Robot Coupe 28158W
Robot Coupe 28158W, 10 mm x 16 mm French Fry Dicing Kit
Robot Coupe 28159W
Robot Coupe 28159W, 8 mm x 16 mm French Fry Dicing Kit
Robot Coupe 29246
Robot Coupe 29246, Dicing Grid Cleaning Kit
Robot Coupe 49305
Robot Coupe 49305, 8 mm EasyClean Xpress Dicing Grid Cleaning Kit
Robot Coupe 49309, 10 mm EasyClean Xpress Dicing Grid Cleaning Kit
Robot Coupe 49313, 12 mm EasyClean Xpress Dicing Grid Cleaning Kit
Robot Coupe 49314, 14 mm EasyClean Xpress Dicing Grid Cleaning Kit
Robot Coupe 28069W
Robot Coupe 28069W, 0.8 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28062W
Robot Coupe 28062W, 1 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28063W
Robot Coupe 28063W, 2 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28004W
Robot Coupe 28004W, 4 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28065W
Robot Coupe 28065W, 5mm (3/16") Slicing Disc
Robot Coupe 28196W
Robot Coupe 28196W, 6 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28066W
Robot Coupe 28066W, 8 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28067W
Robot Coupe 28067W, 10 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28068W
Robot Coupe 28068W, 14 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28132W
Robot Coupe 28132W, 20 mm Slicing Disc
Robot Coupe 28133W
Robot Coupe 28133W, 25 mm Slicing Disc
Robot Coupe 27244W
Robot Coupe 27244W, 4 mm Cooked Potato Slicing Disc
Robot Coupe 27245W
Robot Coupe 27245W, 6 mm Cooked Potato Slicing Disc
Robot Coupe 27068W
Robot Coupe 27068W, 2 mm Ripple Cut Slicing Disc
Robot Coupe 27069W
Robot Coupe 27069W, 3 mm Ripple Cut Slicing Disc
Robot Coupe 27070W
Robot Coupe 27070W, 5 mm Ripple Cut Slicing Disc
Robot Coupe 28056W
Robot Coupe 28056W, 1.5mm (1/16") Extra Fine Grating Disc
Robot Coupe 28057W
Robot Coupe 28057W, 2mm (5/64") Fine Grating Disc
Robot Coupe 28073W
Robot Coupe 28073W, 4mm (5/32") Grating Disc
Robot Coupe 28059W
Robot Coupe 28059W, 5mm (3/16") Medium Grating Disc
Robot Coupe 28016W
Robot Coupe 28016W, 7mm (9/32") Grating Disc
Robot Coupe 28060W
Robot Coupe 28060W, 9mm (11/32") Grating Disc
Robot Coupe 28061W
Robot Coupe 28061W, Hard Cheese Grating Disc
Robot Coupe 27164W
Robot Coupe 27164W, Rostis Potato Grating Disc
Robot Coupe 27219W
Robot Coupe 27219W, Raw Potato Grating Disc
Robot Coupe 28172W
Robot Coupe 28172W, 1 mm x 8 mm Tagliatelle Julienne Disc
Robot Coupe 28051W
Robot Coupe 28051W, 2 mm x 2 mm Julienne Disc
Robot Coupe 27072W
Robot Coupe 27072W, 2 mm x 4 mm Julienne Disc
Robot Coupe 27066W
Robot Coupe 27066W, 2 mm x 6 mm Julienne Disc
Robot Coupe 27067W
Robot Coupe 27067W, 2 mm x 8 mm Julienne Disc
Robot Coupe 28173W
Robot Coupe 28173W, 2 mm x 10 mm Tagliatelle Julienne Disc
Robot Coupe 28195W
Robot Coupe 28195W, 2.5 mm x 2.5 mm Julienne Disc
Robot Coupe 28101W
Robot Coupe 28101W, 3 mm x 3 mm Julienne Disc
Robot Coupe 28052W
Robot Coupe 28052W, 4 mm x 4 mm Julienne Disc
Robot Coupe 28053W
Robot Coupe 28053W, 6 mm x 6 mm Julienne Disc
Robot Coupe 28054W
Robot Coupe 28054W, 8 mm x 8 mm Julienne Disc
Robot Coupe 49323, Easy Loader Food Processor Potato Loader
Robot Coupe 49332, Easy Stacker Food Processor Tomato Stacker
Robot Coupe CL50EULTRA Overview
Model Specifics: Stainless Steel Motor Base. Includes 3mm grating disc and 3 mm slicing disc.
Benefits:
  • Cylindrical hopper designed for long and delicate vegetables and guarantees a precise cut
  • Lateral ejection saves space and allows you to place food pans directly under the chute
Features:
  • Prepares up to 1,100 lbs of vegetables per hour
  • 1 1/2 HP Industrial induction motor for intensive use
  • Stainless steel motor base w/ stainless steel motor shaft
  • Magnetic safety system w/ motor brake
  • Efficient 425 RPM motor
  • Lid equipped with 2 hoppers: One kidney shaped hopper and one cylindrical hopper
  • Metal chute and removable continuous feed lead
  • Reversible discharge plate for processing delicate produce
  • Space saving side ejection offers greater user comfort and accommodates 6" high gastronorm pans
  • Lever activated auto restart function
  • Vertical pusher presses on vegetables for uniform cuts
  • Large range of 52 discs available as an option (Sold Separately)
  • Includes: 3mm grating disc and 3mm slicing disc