Vulcan VCRG48-M1, 48" Countertop Gas Griddle, Manual Controls, 100,000 BTU
Free Shipping
Recommended for this item
Vulcan VCRG48-M1 Overview
Model Specifics: Manual controls.
Features:
- 1" Thick polished steel griddle plate welded to 3-1/4" stainless steel back, tapered side splashes and stainless steel grease trough
- Fully welded stainless and aluminized steel chassis frame
- 12-1/2" cooking height on 4" adjustable legs
- One 25,000 BTU/hr. “U" shaped aluminized steel burner for every 12" of griddle width