Garland GTBG36-AR36
GTBG24-AR24 model shown.
Garland GTBG36-AR36, 36" Countertop Gas Charbroiler, Radiant, 108,000 Btu
Free Shipping
Login or call us at 1-800-550-0706 for more info.
Options and Accessories
Recommended for this item
Garland GTBG36-AR36 Overview
Model Specifics: Adjustable grates, cast iron radiants.
Features & Benefits:
  • Stainless steel front, sides and back
  • 4" stainless steel adjustable legs
  • 3/4” NPT gas regulator on all 24” to 60” wide models with “T” gas manifold connection for straight through rear or flush-mount gas connections.
  • Stainless steel front rail; 4" (102mm) deep overall with 3 1/2" (89mm) top work surface
  • Stainless steel large capacity crumb tray
  • Reversible cast iron broiler racks in 3" wide sections with 1/8" and 3/16" brand marks.
  • 21 3/16" (538mm) broiling grid depth
  • 2-position adjustable broiler grates
  • One cast iron radiant over a 18,000 BTU stainless steel tube burner for every 6" of broiler width.