Beverage-Air DPD67HC-3
Beverage-Air DPD67HC-3, 67" 1 Door, 3 Drawer Pizza Prep Table, (3) Full Size Pans
Free Shipping
Contact us for details.
Options and Accessories
Beverage-Air DPD67HC-3 Overview
Model Specifics: Holds (3) full size pans. Solid lid.
Features:
  • Stainless steel front, sides, top, door, and grille (galvanized back & bottom)
  • Interior liner is made of corrosion resistant aluminum
  • Aluminum top interior liner prevents spills from falling into cabinet
  • Holds (3) full size food pans up to 6" deep (Pans not included)
  • Removable hoods and insulated lid assemblies are made of matching stainless steel
  • Door is self-closing on cam-lift hinges
  • Magnetic gaskets provide a positive seal on both drawers and door
  • 120˚ Stay-open door feature
  • Easy lift-off door removal for service and cleaning
  • Drawer frames are heavy duty stainless steel
  • 12-Gauge stainless steel drawer slides with Delrin® rollers rated at 275 lbs
  • Telescoping slides, with locking mechanism to prevent drawers from being pulled off of cabinet
  • Heavy duty pan locking divider supports are standard in drawers
  • Field reversible door
  • 3” Casters, 2 with brakes standard
  • 19” Wide reversible cutting board constructed of white polyethylene plastic
  • Cutting board removable for cleaning
  • Two (2) epoxy-coated steel wire shelves per door section
  • Raised rail maintains temperatures between 36º - 38ºF
  • Left or right mount compressor options available
  • Refrigeration system uses R290 refrigerant to comply with all environmental concerns
  • Adaptive defrost
  • Epoxy coated evaporator coil
Product Dimensions:
  • Width: 67 Inches
  • Depth: 37 Inches
  • Height: 53 Inches
Beverage-Air Warranty:
7 Year Parts and Labor, 7 Year Compressor
Product Brand
Certifications
Made in USA
DPD67HC-3 Resources
Beverage-Air DPD67HC-3 Specifications
Dimensions
Width
67 Inches
Depth
37 Inches
Height
53 Inches
Details
Amps
4.5
Compressor Location
Right Mount
Compressor Location
Left Mount
Cubic Feet
20.7 cu ft.
Cutting Board Depth
19 Inches
Door Hinge
Right
Doors
1
Drawers
3
Exterior Summary
Stainless Steel & Galvanized
HP
1/3 HP
Interior Summary
Aluminum
Pan Capacity
3 Pan
Shelves
2
Temperature Range
36° to 38°F
Volts
115 Volts
Weight
482 Pounds
Product Condition
New
Warranty
Related Products(View all)
Beverage-Air DPD72HC-6
Beverage-Air DPD72HC-6, 72" 6 Drawer Pizza Prep Table, (3) Full Size Pans
Beverage-Air DP119HC
Beverage-Air DP119HC, 119" 4 Door Pizza Prep Table, (5) Full Size Pans
Beverage-Air DP46HC
Beverage-Air DP46HC, 46" 1 Door Pizza Prep Table, (2) Full Size Pans
Beverage-Air DP67HC
Beverage-Air DP67HC, 67" 2 Door Pizza Prep Table, (3) Full Size Pans
Beverage-Air DP72HC
Beverage-Air DP72HC, 72" 2 Door Pizza Prep Table, (3) Full Size Pans
Beverage-Air DP93HC
Beverage-Air DP93HC, 93" 3 Door Pizza Prep Table, (4) Full Size Pans