Beverage-Air SPED72HC-08-4
Beverage-Air SPED72HC-08-4 image 0Beverage-Air SPED72HC-08-4 image 1
Beverage-Air SPED72HC-08-4, 72" 1 Door, 4 Drawer Sandwich / Salad Prep Table, (8) 1/6 Size Pans
Free Shipping
Contact us for details.
Beverage-Air SPED72HC-08-4 Overview
Model Specifics: Holds (8) 1/6 size pans. 10" Cutting board. Solid lid.
Features & Benefits:
  • Stainless steel front, sides, top, drawers, and grille (galvanized back & bottom)
  • Interior liner is made of corrosion resistant aluminum
  • Removable hoods and insulated lid assemblies are made of matching stainless steel
  • Self-closing door on cartridge style hinges, with 120˚ stay-open door feature
  • Easy door removal for service and cleaning
  • Field-reversible doors with snap-in door gaskets
  • Stainless steel drawer frames supported on telescoping drawer slides
  • Drawers accommodate 6" deep pans
  • Two epoxy coated shelves per door section
  • Painted aluminum door handles
  • 6” Casters, 2 with brakes standard
  • 10” Wide cutting board constructed of white polyethylene plastic
  • Cutting board removable for cleaning
  • Eight (8) 4” deep pans constructed of polycarbonate plastic