Advance Tabco T9-1-24-18R-X
Advance Tabco T9-1-24-18R-X, 44" Regaline One Compartment Sink w/ 18" Right Side Drainboard, 12" Deep Bowl
Advance Tabco T9-1-24-18R-X Overview
Features:
  • Seamless, 16" x 20" x 12" one piece deep drawn sink bowl with large liberal 3" radius
  • 8" High backsplash with faucet holes on 8" centers (faucet not included)
  • 1-1/2" IPS drain with stainless steel basket located in center of sink bowl
  • Galvanized steel gussets welded to a die-embossed reinforcing channel
  • Adjustable front to back cross bracing with leg clamps
  • 1-5/8" Diameter tubular galvanized steel legs with adjustable 1" plastic bullet feet
Product Dimensions:
  • Width (Inches - Front to Back): 28 Inches
  • Length (Inches - Left to Right): 44 Inches
  • Height: 42 Inches
Product Brand
Certifications
NSF Listed
T9-1-24-18R-X Resources
Advance Tabco T9-1-24-18R-X Specifications
Dimensions
Width (Inches - Front to Back)
28 Inches
Length (Inches - Left to Right)
44 Inches
Height
42 Inches
Details
Compartment Depth
12 Inches
Compartment Front to Back
20 Inches
Compartment Left to Right
16 Inches
Compartments
1
Drainboard Location
Right
Drainboard Size
18 Inches
Drainboards
1
Exterior Summary
Stainless Steel & Galvanized
Faucet Centers
8 Inches
Includes Faucet
No
NSF Listed
Yes
Series
Regaline Super Saver
Stainless Steel Gauge
18 Gauge
Stainless Steel Type
304
Weight
80 Pounds
Product Condition
New
Related Products(View all)
Advance Tabco FC-1-2424
Advance Tabco FC-1-2424, 29" One Compartment Sink, 14" Deep Bowl
Advance Tabco 9-1-24
Advance Tabco 9-1-24, 27" Regaline One Compartment Sink, 12" Deep Bowl