Advance Tabco FC-WM-60EFADA
Advance Tabco FC-WM-60EFADA, 60" x 19-1/2" "Hands-Free" Multi-Station Hand Sink, 3 Faucet, ADA
Advance Tabco FC-WM-60EFADA Overview
Features:
  • All TIG welded 16 gauge type 304 stainless steel construction
  • 1 5/8" tubular stainless steel wall brackets with stainless steel gussets
  • Welded areas blended to match adjacent surfaces with a satin finish
  • Die formed tubular wall brackets
  • 57" x 16" x 5" sink bowl
  • Two tubular stainless steel support brackets that allow full clearance underneath.
  • Single faucet hole punch at each station
  • Includes 3 K-175 electronic faucets and 1 K-6 3 1/2" rear basket drain
Product Dimensions:
  • Width (Inches - Front to Back): 60 Inches
  • Length (Inches - Left to Right): 19.5 Inches
  • Height: 25.5 Inches
Advance Tabco Warranty:
90 Day Limited
Product Brand
Certifications
NSF ListedADA Compliant
FC-WM-60EFADA Resources
Advance Tabco FC-WM-60EFADA Specifications
Dimensions
Width (Inches - Front to Back)
60 Inches
Length (Inches - Left to Right)
19.5 Inches
Height
25.5 Inches
Details
ADA Compliant
Yes
Compartment Depth
5 Inches
Compartment Front to Back
16 Inches
Compartment Left to Right
57 Inches
Exterior Summary
Stainless Steel
Features
Electronic Faucet
Hands Free
Back Splash
Includes Faucet
Yes
NSF Listed
Placement
Wall Mount
Stainless Steel Gauge
16 Gauge
Stainless Steel Type
304
Weight
84 Pounds
Product Condition
New
Warranty
90 Day Limited
Related Products(View all)
Advance Tabco 19-18-100
Advance Tabco 19-18-100, 100" x 19-1/2" Hand Sink Multi-Station, 5 Faucet
Advance Tabco 19-18-80
Advance Tabco 19-18-80, 80" x 19-1/2" Hand Sink Multi-Station, 4 Faucet