Advance Tabco FC-FM-100FV
Advance Tabco FC-FM-100FV, 100" x 19-1/2" "Hands-Free" Multi-Station Hand Sink w/ Foot Pedals, 5 Faucet
Advance Tabco FC-FM-100FV Overview
Model Specifics: 16 Gauge Stainless Steel.
Features:
  • All TIG welded 16 gauge type 304 stainless steel construction
  • 1 5/8" tubular stainless steel cross bracing and legs with flanged feet
  • Side and rear adjustable crossbracing with leg clamps
  • Welded areas blended to match adjacent surfaces with a satin finish
  • Stainless steel support shelf with rear turn-up
  • Stainless steel gussets
  • 97" x 16" x 8" sink bowl
  • Single faucet hole punch at each station
  • Includes five K-104 toe-push valves, five K-121 spouts, and two K-6 3 1/2" rear basket drain
Product Dimensions:
  • Width (Inches - Front to Back): 100 Inches
  • Length (Inches - Left to Right): 19.5 Inches
  • Height: 42.5 Inches
Advance Tabco Warranty:
90 Day Limited
Product Brand
Certifications
NSF Listed
FC-FM-100FV Resources
Advance Tabco FC-FM-100FV Specifications
Dimensions
Width (Inches - Front to Back)
100 Inches
Length (Inches - Left to Right)
19.5 Inches
Height
42.5 Inches
Details
Compartment Depth
8 Inches
Compartment Front to Back
16 Inches
Compartment Left to Right
97 Inches
Exterior Summary
Stainless Steel
Features
Foot Pedal
Hands Free
Back Splash
Includes Faucet
Yes
NSF Listed
Yes
Placement
Floor Mount
Stainless Steel Gauge
16 Gauge
Stainless Steel Type
304
Weight
180 Pounds
Product Condition
New
Warranty
90 Day Limited
Related Products(View all)
Advance Tabco 19-18-100
Advance Tabco 19-18-100, 100" x 19-1/2" Hand Sink Multi-Station, 5 Faucet
Advance Tabco 19-18-80
Advance Tabco 19-18-80, 80" x 19-1/2" Hand Sink Multi-Station, 4 Faucet