Advance Tabco FC-4-1824-18RL
Advance Tabco FC-4-1824-18RL, 108" Four Compartment Sink w/ 18" Drainboards, 14" Deep Bowl
Recommended for this item
Advance Tabco DTA-53
Advance Tabco DTA-53, Splash Mounted Pre-Rinse Faucet w/ 8" Centers
Advance Tabco K-116
Advance Tabco K-116, Splash Mounted Pre-Rinse Faucet w/ 8" Centers
Advance Tabco FC-4-1824-18RL Overview
Model Specifics: 18" drainboards, 18" x 24" x 14" sink bowls.
Features:
  • 16 Gauge, type 304 stainless steel TIG welded construction with satin finish
  • Rolled rim edge for additional strength
  • Welded areas blended to match adjacent surfaces
  • 9" Backsplash with tile edge for ease of installation
  • Sink bowls have 3/4" coved corners and meet NSF requirements
  • 1 1/2" IPS stainless steel waste drain baskets included
  • Two sets of faucet holes on 8" centers
  • Supply is 1/2" IPS hot & cold
  • Adjustable front to back cross bracing
  • Stainless steel gussets welded to a die-embossed reinforced plate
  • 1 5/8" Diameter stainless steel legs with 1" adjustable plastic bullet feet