Advance Tabco 94-1-24-18L
Advance Tabco 94-1-24-18L, 40" Regaline One Compartment Sink w/ 18" Left Side Drainboard, 14" Deep Bowl
Advance Tabco 94-1-24-18L Overview
Features:
  • Seamless, 16" x 20" x 14" one piece deep drawn sink bowl with large liberal 3" radius
  • 8" High backsplash with faucet holes on 8" centers (faucet not included)
  • 1-1/2" IPS drain with stainless steel basket located in center of sink bowl
  • Stainless steel gussets welded to a die-embossed reinforcing channel
  • Adjustable left to right and front cross rails
  • 1-5/8" Diameter tubular stainless steel legs with adjustable 1" stainless steel bullet feet
Product Dimensions:
  • Width (Inches - Front to Back): 28 Inches
  • Length (Inches - Left to Right): 40 Inches
  • Height: 45 Inches
Product Brand
Certifications
NSF Listed
94-1-24-18L Resources
Advance Tabco 94-1-24-18L Specifications
Dimensions
Width (Inches - Front to Back)
28 Inches
Length (Inches - Left to Right)
40 Inches
Height
45 Inches
Details
Compartment Depth
14 Inches
Compartment Front to Back
20 Inches
Compartment Left to Right
16 Inches
Compartments
1
Drainboard Location
Left
Drainboard Size
18 Inches
Drainboards
1
Exterior Summary
Stainless Steel
Faucet Centers
8 Inches
Includes Faucet
No
NSF Listed
Yes
Series
Regaline Spec-Line
Stainless Steel Gauge
14 Gauge
Stainless Steel Type
304
Weight
80 Pounds
Product Condition
New
Related Products(View all)
Advance Tabco FC-1-2424
Advance Tabco FC-1-2424, 29" One Compartment Sink, 14" Deep Bowl
Advance Tabco 9-1-24
Advance Tabco 9-1-24, 27" Regaline One Compartment Sink, 12" Deep Bowl