Advance Tabco 93-22-40-18L
Advance Tabco 93-22-40-18L, 65-7/8" Regaline Two Compartment Sink w/ 18" Left Side Drainboard, 12" Deep Bowls
Advance Tabco 93-22-40-18L Overview
Features:
  • Seamless, 20" x 20" x 12" one piece deep drawn sink bowls with large liberal 3" radius
  • 8" High backsplash with faucet holes on 8" centers (faucet not included)
  • 1-1/2" IPS drain with stainless steel basket located in center of sink bowls
  • Stainless steel gussets welded to a die-embossed reinforcing channel
  • Adjustable front to back cross bracing
  • 1-5/8" Diameter tubular stainless steel legs with adjustable 1" stainless steel bullet feet
Product Dimensions:
  • Width (Inches - Front to Back): 28 Inches
  • Length (Inches - Left to Right): 65.9 Inches
  • Height: 42 Inches
Product Brand
Certifications
NSF Listed
93-22-40-18L Resources
Advance Tabco 93-22-40-18L Specifications
Dimensions
Width (Inches - Front to Back)
28 Inches
Length (Inches - Left to Right)
65.9 Inches
Height
42 Inches
Details
Compartment Depth
12 Inches
Compartment Front to Back
20 Inches
Compartment Left to Right
20 Inches
Compartments
2
Drainboard Location
Left
Drainboard Size
18 Inches
Drainboards
1
Exterior Summary
Stainless Steel
Faucet Centers
8 Inches
Includes Faucet
No
NSF Listed
Yes
Series
Regaline
Stainless Steel Gauge
16 Gauge
Stainless Steel Type
304
Weight
96 Pounds
Product Condition
New
Related Products(View all)
Advance Tabco 9-2-36
Advance Tabco 9-2-36, 46" Regaline Two Compartment Sink, 12" Deep Bowls