Krowne KR24-DRC90
Krowne KR24-DRC90, 90° Royal Series Stainless Steel Underbar Inside Corner Filler Drainboard
Options and Accessories
Krowne KR24-DRC90 Overview
Model Specifics: Full corner.
Features:
  • Removable stainless perforated top with hemmed edges and welded corners
  • Designed to mount between two adjacent underbar units for bars that have inside or outside turns
  • Can be mounted to adjacent stable surfaces
  • 20 gauge embossed stainless steel drainboard reinforced with welded braces every 6”
  • 3/4” radius on all vertical and horizontal drainboard edges
  • Includes perforated insert and one leg support
  • 20 Gauge stainless steel front apron and top
  • Backsplash is 20 gauge stainless steel over 20 gauge galvanized steel
  • 90° Angle, 24" front to back
  • 1" IPS drain connection