Krowne KR24-42DP-10
Krowne KR24-42DP-10, 42" x 24" Royal Series Underbar Ice Bin w/ 10-Circuit Cold Plate, 212 Lb Capacity
Free Shipping
Options and Accessories
Krowne KR24-42DP-10 Overview
Model Specifics: 15" Deep bin, 212 lb capacity, 10-circuit cold plate.
Features:
  • Ice bin holds up to 212 lbs of ice
  • Built-in cast aluminum post mix 10-circuit cold plate sealed into bottom
  • 3/4" x 3 1/2" Cutout in left side of backsplash for tubing
  • 20 Gauge stainless steel interior and backsplash
  • Front apron is 20 gauge stainless steel clad over 20 gauge galvanized steel
  • 20 Gauge galvanized steel back and bottom
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/2" x 6" PVC tailpiece included
Product Dimensions:
  • Width: 42 Inches
  • Depth: 24 Inches
  • Height: 36.5 Inches
Product Brand
Certifications
NSF Listed
KR24-42DP-10 Resources
Krowne KR24-42DP-10 Specifications
Dimensions
Width
42 Inches
Depth
24 Inches
Height
36.5 Inches
Details
Backsplash
Yes
Category
Freestanding Ice Bins
Category
Freestanding Cold Plate Ice Bins
Cold Plate Circuits
10
Exterior Summary
Stainless Steel & Galvanized
Ice Storage Capacity
212 Pounds
NSF Listed
Yes
Pass-Through
No
Placement
Free Standing
Series
Royal Series
Stainless Steel Gauge
20 Gauge
Weight
186 Pounds
Product Condition
New
Related Products(View all)
Krowne KR19-12
Krowne KR19-12, 12" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 25 Lb Capacity
Krowne KR19-18
Krowne KR19-18, 18" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 55 Lb Capacity
Krowne KR19-18DP
Krowne KR19-18DP, 18" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 73 Lb Capacity
Krowne KR19-36, 36" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 110 Lb Capacity
Krowne KR24-12, 12" x 24" Royal Series Underbar Ice Bin, 42 Lb Capacity
Krowne KR24-18, 18" x 24" Royal Series Underbar Ice Bin, 69 Lb Capacity