Krowne KR19-M36L-10
Krowne KR19-M36L-10, 36" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin w/ 10-Circuit Cold Plate, 74 Lb Capacity
Free Shipping
Options and Accessories
Krowne KR19-M36L-10 Overview
Model Specifics: Left side 24" ice bin, 10-circuit cold plate.
Features:
  • Bottle section stores up to 6 bottles
  • Built-in cast aluminum post mix 10-circuit cold plate sealed into bottom
  • Optional built-in speed rail (Sold separately)
  • 20 Gauge stainless steel interior, sides, and backsplash
  • Front apron is 20 gauge stainless steel clad over 20 gauge galvanized steel
  • 20 Gauge galvanized steel back and bottom
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
Product Dimensions:
  • Width: 36 Inches
  • Depth: 19 Inches
  • Height: 36.5 Inches
Product Brand
Certifications
NSF Listed
KR19-M36L-10 Resources
Krowne KR19-M36L-10 Specifications
Dimensions
Width
36 Inches
Depth
19 Inches
Height
36.5 Inches
Details
Backsplash
Yes
Category
Freestanding Ice Bins
Category
Freestanding Cold Plate Ice Bins
Cold Plate Circuits
10
Exterior Summary
Stainless Steel & Galvanized
Features
Bottle Storage
Ice Storage Capacity
74 Pounds
NSF Listed
Yes
Pass-Through
No
Placement
Free Standing
Series
Royal Series
Stainless Steel Gauge
20 Gauge
Weight
172 Pounds
Product Condition
New
Related Products(View all)
Krowne KR19-12
Krowne KR19-12, 12" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 25 Lb Capacity
Krowne KR19-18
Krowne KR19-18, 18" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 55 Lb Capacity
Krowne KR19-18DP
Krowne KR19-18DP, 18" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 73 Lb Capacity
Krowne KR19-36, 36" x 19" Royal Series Underbar Ice Bin, 110 Lb Capacity
Krowne KR24-12, 12" x 24" Royal Series Underbar Ice Bin, 42 Lb Capacity
Krowne KR24-18, 18" x 24" Royal Series Underbar Ice Bin, 69 Lb Capacity
Related Categories(View all)
Customer Q&A
Customer Reviews
Be the first to review this item!
Recently Viewed Products
Fisher 34470
Fisher 34470, 8" Center Wall Mount Pre-Rinse Faucet w/ 14" Add-On Faucet