Atmovac ARCTIC16
Atmovac ARCTIC16, Vacuum Packaging Machine, 16-1/2" Seal Bar
Free Shipping
Add Upgraded Warranty Coverage from CPS Warranty Logo
Choose an Upgraded Warranty
Original Warranty Only.
Recommended for this item
Atmovac ARCTIC16 Overview
Features & Benefits:
  • Save money on food costs by safely packaging large quantities of food and minimizing food waste
  • Bring packaged products to the marketplace in safe, traceable, and easily identifiable packaging
  • Non-programmable panel allows the user to set vacuum percentage, seal time, and vac+
  • Vacuum process ends as soon as the pre-set vacuum percentage has been reached
  • Busch vacuum pump is powerful, reliable, and maintenance friendly
  • For internal and external vacuum
  • 14.5" x 16.5" x 7" vacuum chamber
  • Double seal vacuum process
  • Single 16.5" seal bar
  • Stainless steel construction
  • Self maintenance program
  • 20 - 40 second machine cycle
Product Dimensions:
  • Width: 19.4 Inches
  • Depth: 20.8 Inches
  • Height: 17.3 Inches
Atmovac Warranty:
1 Year Parts Labor, 3 Year Limited Parts
Product Brand
Certifications
NSF ListedETL Intertek Listed
ARCTIC16 Resources
Atmovac ARCTIC16 Specifications
OEM
OEM Numbers
ARCTIC16, Atmovac ARCTIC16, Eurodib ARCTIC16
Dimensions
Width
19.4 Inches
Depth
20.8 Inches
Height
17.3 Inches
Details
Amps
8.5
ETL Listed
Yes
Features
Sensor Control
NSF Listed
Yes
Number of Seal Bars
1
Phase
Single Phase
Placement
Countertop
Seal Bar Length
16.5 Inches
Style
Chamber
Type
Manual
Volts
120 Volts
Wattage
600 Watts
Weight
145 Pounds
Product Condition
New
Warranty
Related Products(View all)
Atmovac BURAN
Atmovac BURAN, External Vacuum Packaging Machine, 16" Seal Bar
Atmovac Diablo 20D
Atmovac Diablo 20D, Vacuum Packaging Machine, (2) 20" Seal Bars
Atmovac Diablo 12
Atmovac Diablo 12, Vacuum Packaging Machine, 12" Seal Bar