Accucold FS24LCSS
Accucold FS24LCSS image 0Accucold FS24LCSS image 1Accucold FS24LCSS image 2
Accucold FS24LCSS, 19" Solid Door Countertop Pharmaceutical Freezer, Stainless Steel
Add Upgraded Warranty Coverage from CPS Warranty Logo
Choose an Upgraded Warranty
Original Warranty Only.
Accucold FS24LCSS Overview
Features:
  • Compact size - Convenient "cube" shape is ideal for use on top of counters
  • One-piece interior liner - Seamless interior for easier cleanup
  • Factory installed lock - Keyed lock for a secure interior
  • Manual defrost - Static cooling system
  • Removable shelf - Includes one wire shelf for easier storage
  • Reversible door - User reversible door swing for added flexibility
  • Adjustable thermostat - Dial thermostat for easy temperature management
  • Flat door liner - Designed to comply with CDC guidelines
  • 100% CFC Free - Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Product Dimensions:
  • Width: 18.75 Inches
  • Depth: 17.75 Inches
  • Height: 20 Inches
Accucold Warranty:
1 year parts and labor, 5 year compressor
Product Brand
Certifications
ETL Intertek Listed
FS24LCSS Resources
Accucold FS24LCSS Specifications
OEM
OEM Numbers
FS24LCSS, FS24L7CSS
Dimensions
Width
18.75 Inches
Depth
17.75 Inches
Height
20 Inches
Details
Amps
1
Application
General Purpose
Cubic Feet
1.4 cu ft.
Door Style
Swing Door
Door Type
Solid Door
Doors
1
ETL Listed
Yes
Exterior Summary
Stainless Steel
Placement
Countertop
Sections
Shelves
Volts
115 Volts
Weight
48 Pounds
Product Condition
New
Warranty
Related Products(View all)
Accucold FS24L
Accucold FS24L, 19" Solid Door Countertop Medical Freezer, White
Accucold VT65ML
Accucold VT65ML, 24" Solid Door Undercounter Medical Freezer, White