Tornado TS040-W17-U
Tornado TS040-W17-U image 0Tornado TS040-W17-U image 1
Tornado TS040-W17-U, 17.5" Microburst Battery Powered Commercial Floor Scrubber
Free Shipping
Options and Accessories
Recommended for this item
Tornado MB027
Tornado MB027, Microburst Rechargeable Battery
Tornado TMS028
Tornado TMS028, Microburst Standard Brush Set
Tornado TMS033
Tornado TMS033, Microburst Battery Charger
Tornado TMS035
Tornado TMS035, Microburst Mop Pad Set
Tornado TMS034
Tornado TMS034, Microburst Pad Driver Set
Tornado TMS032
Tornado TMS032, Microburst Squeegee Set
Tornado TS040-W17-U Overview
Benefits:
  • Lightweight and highly maneuverable design perfectly suited for cleaning in tight spaces
  • Rechargeable lithium iron phosphate battery providing up to 2 hours of run time
  • Intuitive, electronic controls for easy operation and minimal training time
  • Cleans and dries in a single pass, eliminating the risk of slips and falls
  • Clean anytime with quiet operation of only 67 dB(A)
  • Includes twin 8.5" diameter brushes and battery charger
Features:
  • 1.3 Gallon solution tank capacity, 2.1 gallon recovery tank capacity
  • 365 RPM ECO mode, 435 RPM power mode
  • 17.5" Cleaning path width
  • Cleans up to 19,000 sq ft/hr
  • Battery run time: 1.5 hours for power mode, 2 hours for ECO mode
  • 3 Hour battery charge time
  • 45 Lbs of down pressure
Note: Battery sold separately!
Product Dimensions:
  • Width: 17.9 Inches
  • Depth: 13.9 Inches
  • Height: 46.8 Inches
Tornado Warranty:
2 Year Parts & Labor, 1 Year Pro-Rated Battery
Product Brand
Certifications
ETL Intertek Listed
TS040-W17-U Resources
Tornado TS040-W17-U Specifications
OEM
OEM Numbers
TS040-W17-U, Microburst
Dimensions
Width
17.9 Inches
Depth
13.9 Inches
Height
46.8 Inches
Details
Cleaning Output
19000 Sq. ft/Hr
Cleaning Path Width
17.5 Inches
Color
Yellow
Disc Diameter
8.5 Inches
ETL Listed
Yes
Movement Type
Manual
Noise Level (dBA)
67
Type
Battery
RPM's
365
RPM's
435
Tank Capacity
1.3 Gallons
Type
Floor Scrubbers
Volts
36 Volts
Weight
40 Pounds
Product Condition
New
Warranty
Frequently bought together
Tornado MB027
Tornado TMS034
Tornado TMS035
Tornado TMS032
Related Products(View all)
Tornado 98486
Tornado 98486, 20", 2000 RPM, Commercial Floor Burnisher w/ Dust Control
Tornado 98476
Tornado 98476, 17", 320 RPM, Dual Speed Commercial Floor Machine
Tornado 98482B
Tornado 98482B, 20", 2000 RPM, Commercial Floor Burnisher
Tornado 98494, 17", 1500 RPM, Commercial Battery Floor Burnisher
Tornado 99685E
Tornado 99685E, 18" Walk Behind Battery Automatic Scrubber
Tornado 97590, 17", 175 RPM, Commercial Floor Machine
Tornado 97595, 20", 175 RPM, Commercial Floor Machine
Tornado 97564B
Tornado 97564B, 20", 175 RPM, Commercial Floor Machine
Related Categories(View all)
Customer Q&A
Does this product come with the battery?
No, a battery is not included. The battery (Tornado MB027) must be purchased separately.
– GoFoodservice
Customer Reviews
Be the first to review this item!
Recently Viewed Products
Cal-Mil 22025-11-13
Cal-Mil 22025-11-13, 11" x 11" Hudson Melamine Tray, Black