Quantum Food Service WR63-3060C
Quantum Food Service WR63-3060C, 60" x 30" x 63" Chrome Starter Wire Shelving Unit, 4 Shelves
Recommended for this item
Quantum Food Service DB
Quantum Food Service DB, 3" Donut Bumper
Quantum Food Service WR63-3060C Overview
Features & Benefits:
  • Ideal for dry storage environments
  • Shelves can be adjusted at 1" intervals along length of the post.
  • Architectural wire trusses increase shelf capacity.
  • 3/8-16 leveling bolt on feet compensate for irregular floor surfaces.
  • Ships knocked down and is assembled in minutes without the use of any special tools.
  • 600-800 Lb capacity per shelf
  • Includes 4 shelves and 4 posts
Product Dimensions:
  • Width (Inches - Front to Back): 30 Inches
  • Length (Inches - Left to Right): 60 Inches
  • Height: 63 Inches
Quantum Food Service Warranty:
1 Year Limited
Product Brand
Certifications
NSF Listed
WR63-3060C Resources
Quantum Food Service WR63-3060C Specifications
Dimensions
Width (Inches - Front to Back)
30 Inches
Length (Inches - Left to Right)
60 Inches
Height
63 Inches
Details
Color
Silver
Finish
Chrome
Material
Chrome
NSF Listed
Yes
Shelf Style
Vented
Shelves
4
Style
Stationary
Type
Wire Shelf Kits
Weight
124 Pounds
Product Condition
New
Warranty
1 Year Limited
Customer Q&A
Customer Reviews
Be the first to review this item!
Recently Viewed Products
Oak Street Manufacturing OD-BM-RN
Oak Street Manufacturing OD-BM-RN, Indoor / Outdoor Rattan Barstool, Black
American Metalcraft 1004
American Metalcraft 1004, 3" Aluminum Funnel, 4 Qt Capacity