Quantum Food Service WR63-1824GY
Quantum Food Service WR63-1824GY, 24" x 18" x 63" Gray Epoxy Starter Wire Shelving Unit, 4 Shelves
Recommended for this item
Quantum Food Service DB
Quantum Food Service DB, 3" Donut Bumper
Quantum Food Service WR63-1824GY Overview
Features & Benefits:
  • An ideal solution for high humidity, wet, or walk-in-cooler applications.
  • Shelves can be adjusted at 1" intervals along length of the post.
  • Architectural wire trusses increase shelf capacity.
  • 3/8-16 leveling bolt on feet compensate for irregular floor surfaces.
  • Ships knocked down and is assembled in minutes without the use of any special tools.
  • 600-800 Lb capacity per shelf
  • Includes 4 shelves and 4 posts
Product Dimensions:
  • Width (Inches - Front to Back): 18 Inches
  • Length (Inches - Left to Right): 24 Inches
  • Height: 63 Inches
Quantum Food Service Warranty:
15 Year Limited
Product Brand
Certifications
NSF Listed
WR63-1824GY Resources
Quantum Food Service WR63-1824GY Specifications
Dimensions
Width (Inches - Front to Back)
18 Inches
Length (Inches - Left to Right)
24 Inches
Height
63 Inches
Details
Color
Gray
Finish
Epoxy
Material
Carbon Steel
NSF Listed
Yes
Shelf Style
Vented
Shelves
4
Style
Stationary
Type
Wire Shelf Kits
Weight
44 Pounds
Product Condition
New
Warranty
15 Year Limited
Customer Q&A
Customer Reviews
Be the first to review this item!
Recently Viewed Products
Eurodib TG24T
Eurodib TG24T, 24" Countertop Gas Griddle, Thermostatic Controls, 60,000 BTU