Cambro CVC75W10
Image for reference only. Accessories shown not included.
Cambro CVC75W10 image 0Cambro CVC75W10 image 1
Cambro CVC75W10, 75" Polyethylene Vending Cart w/ Sneeze Guard, Blue
Free Shipping
Recommended for this item
Cambro UPC300158
Cambro UPC300158, 36 Qt Red Insulated Food Pan Carrier, 1-4 Pan Capacity
Cambro CVC75W10 Overview
Features:
  • Designed to withstand both indoor and outdoor use
  • Molded from rust, dent, and break resistant polyethylene
  • Wipes down easily for quick sanitation throughout service
  • Removable 12" (30.5 cm) barrier with clear sneeze guard
  • Open base storage includes 3 storage compartments: Two (2) 17.3" x 17.5" compartments with pull out shelves and one (1) 18.3" x 21.6" compartment able to accommodate EPP300/UPC400 food pan carriers (Food pan carriers sold separately)
  • Single open well design provides versatility from beverage to snack bar and features space for up to five GN 1/1 food pans 6" deep or maximize space by using Cambro divider bars (Divider bars sold separately)
  • Pan wells drain from both ends for use with ice
  • Easy ball value drain release for ease during clean-up
  • Carts come with universal 1.5” (3,8 cm) umbrella hole (Umbrella not included)
  • Point of sale (POS) station ready
  • Fits through standard 36” (91.4 cm) door with 33.6” (85,3 cm) opening
  • Includes five 6” (15,2 cm) swivel locking casters