Amana MXP22TLT
Amana MXP22TLT image 0
Amana MXP22TLT, 5.7 kW XpressChef 4i Ventless High Speed / Rapid Cook Oven
Free Shipping
Add Upgraded Warranty Coverage from CPS Warranty Logo
Choose an Upgraded Warranty
Original Warranty Only.
Recommended for this item
Amana MXP22TLT Overview
Features & Benefits:
  • 2,000W impingement enhances browning. Easily adjustable 0-100% fan speed
  • 95º - 270ºC (200º - 520ºF) convection temperature range
  • 3,000W Infra-red radiant enhances toasting, browning, and crisping
  • 2,200W dual side antenna feed microwave system heats quickly reduces cooking time
  • True-Touch™ HD Touchscreen. Fully customizable 178mm (7”) smartphone-like display
  • Catalytic converter built-in for ventless operation
  • Large interior easily accommodates a 35cm (14”) pizza
  • Touchscreen and programming software supports 25 languages
  • Image-based menu selection eliminates language and literary barriers
  • Connectivity Standard: WiFi, Ethernet, and Smart USB standard
  • Uses less energy than a conventional oven
  • Eliminates need for pre-cooking and holding
  • Uses standard metal trays, pans and screens
  • Inner door drops down below cooking surface for safe removal of food from cavity
  • Porcelain IR element cover enhances operator safety and simplifies maintenance
  • Infra-red element tilts-up for cleaning
  • Non-stick oven liners preinstalled for easy cleaning
  • Two removable, cleanable, and reusable air filters protect oven components
Product Dimensions:
  • Width: 25.16 Inches
  • Depth: 27.5 Inches
  • Height: 20.38 Inches
Amana Warranty:
1 Year Parts & Labor
Product Brand
Certifications
Made in USACE CertifiedETL Intertek Listed
MXP22TLT Resources
Amana MXP22TLT Specifications
OEM
OEM Numbers
MXP22TLT, Menumaster MXP22TL, AXP22TL, AXP22TLT, AXP22T
Dimensions
Width
25.16 Inches
Depth
27.5 Inches
Height
20.38 Inches
Details
Amps
27.4
CE Certified
Yes
Compartment Depth
15 Inches
Compartment Height
10 Inches
Compartment Width
16 Inches
Control Type
Touchscreen
Cooking Surface Area
240 Square Inches
Cubic Feet
1.38 cu ft.
ETL Listed
Yes
Exterior Color
Silver
Exterior Summary
Stainless Steel
Features
Ventless
Features
Fits Half Size Pans
Heating Source
Microwave, Impinged Convection, & Radiant
Interior
Stainless Steel w/ Non-Stick Liners
Phase
Single Phase
Power
Electric
Temperature Range
200° - 520°F
Volts
208/240 Volts
Wattage
5.7 Watts
Weight
175 Pounds
Product Condition
New
Warranty
1 Year Parts & Labor
Customer Q&A
Customer Reviews
Be the first to review this item!
Recently Viewed Products
Vollrath 7277148
Vollrath 7277148, 48" Countertop 1 Heated Shelf Food Warmer