T&S Brass S-0113-12-CRB8TP
T&S Brass S-0113-12-CRB8TP, Single Hole Deck Mount Pre-Rinse Faucet w/ 12" Add-On Faucet & Accessory Tee
Free Shipping
T&S Brass S-0113-12-CRB8TP Overview
Features:
  • 18" Flexible stainless steel supply hoses w/ G1/2 female swivel connections (compatible w/ 1/2" NPSM threads)
  • All stainless steel construction with brushed finish
  • Single hole deck mount mixing faucet w/ stainless steel body
  • Pull-down activated valve unit w/ insulated grip handle blue sprayer
  • 1.07 GPM sprayer w/ stainless steel ball-joint swivel
  • 30" Flexible stainless steel hose
  • 12" Swing nozzle w/ 5.35 GPM stream regulator outlet, Series 1
  • 18" Rigid riser
  • 6" Adjustable wall bracket
  • EasyInstall add-on faucet
  • Lever handles w/ color coded indexes
  • Accessory fitting tee
  • Quarter-turn Cerama cartridges w/ check valves to prevent cross flow of water
T&S Brass Warranty:
Limited Lifetime
Product Brand
Certifications
NSF Listed
T&S Brass S-0113-12-CRB8TP Specifications
Details
Add-On Faucet Flow Rate
4.51 GPM
Add-On Faucet Length
12 Inches
Cartridge Type
Ceramic
Faucet Centers
Single Hole
Features
Add-On Faucet
Accessory Tee / Cross Fitting
Pull-Down Activation
Hose Length
30 Inches
Material
Stainless Steel
Maximum PSI
125 psi
Maximum Temperature
140 °F
Minimum PSI
20 psi
Minimum Temperature
40 °F
Mounting Style
Deck Mount
Mounting Type
Adjustable
NSF Listed
Yes
Pre-Rinse Faucet Style
Pull-Down Assembly
Spray Valve Flow Rate
1.07 GPM
Product Condition
New
Warranty
Limited Lifetime
Related Products(View all)
T&S Brass B-0133-B
T&S Brass B-0133-B, 8" Center Wall Mount Pre-Rinse Faucet