Quantum Food Service M2436-69SECP
Quantum Food Service M2436-69SECP, 36" x 24" x 69" Mobile Green Epoxy Wire Shelving Security Unit, 2 Shelves
Quantum Food Service M2436-69SECP Overview
Features:
  • All welded wire shelves, posts, side, and back panels constructed of heavy gauge steel
  • Side and back panels manufactured of all welded heavy duty 1/4" diameter wire on 2" x 2" centers
  • Panel doors with 4 hinge bars open to 270° with locking mechanism
  • Green epoxy finish ideal for high humidity, wet, or walk-in cooler applications
  • Posts with double grove visual guide every 8" with circular groves at 1" increments
  • Tapered split sleeves snap together easily around each post
  • Tapered openings in shelf corners slide over sleeves to provide a postive lock
  • Units can be assembled easily in minutes without the use of special tools
  • Architectural wire trusses increase shelf capacity
  • Top mat wires run front to back to allow items to more easily slide on and off the shelf
  • 5" Poly stem casters (2 w/ brakes)