Quantum Food Service 1836-63SEC-2
Quantum Food Service 1836-63SEC-2, 36" x 18" x 63" Chrome Wire Shelving Security Unit, 4 Shelves
Quantum Food Service 1836-63SEC-2 Overview
Features:
  • All welded wire shelves, posts, side, and back panels constructed of heavy gauge steel
  • Side and back panels manufactured of all welded heavy duty 1/4" diameter wire on 2" x 2" centers
  • Panel doors with 4 hinge bars open to 270° with locking mechanism
  • Chrome finish ideal for dry storage environments
  • Posts with double grove visual guide every 8" with circular groves at 1" increments
  • Tapered split sleeves snap together easily around each post
  • Tapered openings in shelf corners slide over sleeves to provide a postive lock
  • Units can be assembled easily in minutes without the use of special tools
  • Shelves can be adjusted at 1" intervals along the length of the post to adapt to a variety of product heights