Cambro CVC75BW13, 75" Polyethylene Vending Cart, Carbon Fiber
Recommended for this item
Cambro CVC75BW13 Overview
Features:
- Designed to withstand both indoor and outdoor use
- Molded from rust, dent, and break resistant polyethylene
- Wipes down easily for quick sanitation throughout service
- Open base storage includes 3 storage compartments: Two (2) 17.3" x 17.5" compartments with pull out shelves and one (1) 18.3" x 21.6" compartment able to accommodate EPP300/UPC400 food pan carriers (Food pan carriers sold separately)
- Single open well design provides versatility from beverage to snack bar and features space for up to five GN 1/1 food pans 6" deep or maximize space by using Cambro divider bars (Divider bars sold separately)
- Pan wells drain from both ends for use with ice
- Easy ball value drain release for ease during clean-up
- Carts come with universal 1.5” (3,8 cm) umbrella hole (Umbrella not included)
- Point of sale (POS) station ready
- Fits through standard 36” (91.4 cm) door with 33.6” (85,3 cm) opening
- Includes five 6” (15,2 cm) swivel locking casters